MK ENG
 1. Синергија на креативните идеи од северна и јужна Европа

  01.12.2016. | Tags:
  Синергија на креативните идеи од северна и јужна Европа

  Менаџерите и креативците на агенциите од Нордискиот регион кои се дел од I&F McCann Група во чии рамки работи и Меккен Скопје, го посетија седиштето на компанијата во Белград и разговараа за понатамошните планови за развој, заедничките проекти и разменуваа искуства.
  Read more...

 2. Мрдни со прст

  21.11.2016. | Tags:
  Мрдни со прст

  Во време кога најголемата активност за која ги користиме прстите е стискањето лајкови, за нашиот клиент Macedonia Support Initiative, изработивме кампања која треба сите да не размрда, ако ништо друго, барем со прстите да бидеме уште поактивни и да покажеме што е ок а што не.
  Read more...

 3. Microsoft Визија: Reloaded

  18.11.2016. | Tags:
  Microsoft Визија: Reloaded

  Новата, освежена и надополнета Microsoft Визија конференција, во организација на Меккен и Мајкрософт Македонија годинава се одржа на 16 и 17 ноември во хотел Мериот.
  Read more...

 4. COCA-COLA AKTИВНИ ЗОНИ

  23.06.2016. | Tags:
  COCA-COLA AKTИВНИ ЗОНИ

  Меккен Скопје заедно со Coca-Cola и Пивара Скопје неделава ја отвори првата aктивна зона во Македонија означувајќи го почетокот на долгорочниот проект „Coca-Cola активни зони“.
  Read more...

 5. COCA-COLA EURO HAPPINESS TRUCK 2016

  20.06.2016. | Tags:
  COCA-COLA EURO HAPPINESS TRUCK 2016

  Замисли топло лето, многу жега, а малку сенка. А сега замисли како одненадеж доаѓа бран освежување.
  Read more...

 6. ‘‘Поврзи ме со креативност‘‘

  07.06.2016. | Tags:
  ‘‘Поврзи ме со креативност‘‘

  ‘‘Поврзи ме со креативност‘‘ е мотото на овогодинешниот петти по ред Фестивал за креативни индустрии „Скопје креатива“ кој ќе се одржи од 9 до 11 јуни на Плаја Виста.
  Read more...

 7. Заедно со СКОПСКО создаваме нови сеќавања

  10.04.2016. | Tags:
  Заедно со СКОПСКО создаваме нови сеќавања

  Еј сите вие кои сте постојано во гужва, успорете малку, сигурно нешто убаво пропуштате... застанете малку и прочитајте го текстов, ќе ви ја раскажеме новата заедничка приказна на СКОПСКО и Меккен, ќе ја видите најновата реклама за култниот бренд дело на нашата агенција.
  Read more...

 8. Битолското чупе ве носи на патување!

  04.04.2016. | Tags:
  Битолското чупе ве носи на патување!

  Размислувајќи за најмалите и инспирирани од детската радост и возбуда, заедно со БиМилк и Битолското чупе ја започнавме најновата детска авантура: големата наградна игра на Битолското трајно млеко со 10 витамини низ која не води омилениот детски лик.
  Read more...

 9. Coca-Cola Соба на радоста

  03.02.2016. | Tags:
  Coca-Cola Соба на радоста

  Не постои поголемо задоволство од тоа да направиш некого среќен за време на магичниот новогодишен период. Годинава, заедно со Coca-Cola успеавме да донесеме многу насмевки и радост за сите, а особено за децата во Детската клиника во Скопје.
  Read more...

 10. Стави точка на насилството врз жените и девојчињата

  02.02.2016. | Tags:
  Стави точка на насилството врз жените и девојчињата

  „16 дена активизам против насилство врз жените и двојчињата“ е кампања за која заедно со УНДП ја обоивме Македонија во портокалово и во текот на 16 дена стававме точка на насилството врз жените и девојчињата.
  Read more...

 11. Глобални цели

  15.12.2015. | Tags:
  Глобални цели

  Заедно со ОН ја одбележивме 70-годишнината од нивното постоење и ги промовиравме 17те глобални цели.
  Read more...

 12. Побрзо Поправично Поефикасно

  10.11.2015. | Tags:
  Побрзо Поправично Поефикасно

  Со намера да ја подигнеме свесноста кај широката јавност заедно со УСАИД го претставивме новиот закон за кривична постапка и придобивките од истиот.
  Read more...

 13. Нов креативен бран во Скопје!

  24.07.2015. | Tags:
  Нов креативен бран во Скопје!

  Фестивалот за креативни индустрии ‘‘Скопје креатива‘‘ ќе се одржи од 16 до 20 септември на Плаја Виста. Комуникациски партнер на Фестивалот е нашата агенција, очекуваме супер почеток на годинешнава есенска креативна сезона.
  Read more...

 14. McCann Worldgroup најуспешна агенција во Европа и втора во светот по својата ефикасност

  09.04.2015. | Tags:
  McCann Worldgroup најуспешна агенција во Европа и втора во светот по својата ефикасност

  Според глобалниот Effie индекс на ефикасност, мрежата на агенции McCann Worldgroup е прогласена за најуспешна во Европа, втора во светот по својата ефикасност и најнаградувана мрежа на агенции во светот за 2014г.
  Read more...

 15. Идолите се меѓу нас

  30.03.2015. | Tags:
  Идолите се меѓу нас

  Во интервјуто за словенечкото списание “Маркетинг магазин”, основачот на I&F McCann Grupa, Срѓан Шапер,говори за својата музичка и уметничка кариера, за почетоците во светот на адвертајзингот, развојот на бизнисот и преговорите за интеграција со агенцијата McCann Загреб, луѓето со кои работи, како и за Белград како нов регионален бизнис “hub”.
  Read more...

 16. Пристигнаа резултатите од “Wave” - најголемото истражување на социјалните медиуми кое се спроведува во Македонија.

  23.12.2014. | Tags:
  Пристигнаа резултатите од “Wave” - најголемото истражување на социјалните медиуми кое се спроведува во Македонија.

  Трета година по ред, благодарејќи на УМ и Меккен Скопје Македонија е дел од глобалното истражување на социјалните медиуми “Wave 8” преку кое се добиваат вредни податоци за навиките, ставовите и размислувањата на корисниците на социјалните мрежи во Македонија.
  Read more...

 17. McCann вработува

  18.12.2014. | Tags:
  McCann вработува

  Да се биде дел од нашиот тим е предизвик и единствено искуство. Бараме амбициозни и мотивирани луѓе, со изразени комуникациски способности, подготвени за работа во динамично oкружување, тимски играчи, подготвени на предизвици.
  Read more...

 18. Интервју на Срѓан Шапер, основач на I&F McCann Grupa, за магазинот “Капитал”

  31.10.2014. | Tags:
  Интервју на Срѓан Шапер, основач на I&F McCann Grupa, за магазинот “Капитал”

  <b>Ценам позитивен дух, соработка и преземање одговорност. Човекот со многу таленти, Срѓан Шапер, за Капитал открива зошто од рок музиката премина во маркетиншките води, дали себеси се смета за менаџер или претприемач, какви планови има за своите агенции, кои рекламни кампањи му оставиле посебен впечаток, и многу други нешта.</b>
  Read more...

 19. Македонија дел од светското “Wave” истражување

  22.10.2014. | Tags:
  Македонија дел од светското “Wave” истражување

  Универзал Медиа Скопје ве поканува да учествувате во “Wave” - најголемото глобално истражување за социјалните медиуми. Овогодинешното осмо издание на “Wave - The language of content” се спроведува во 65 земјии во него учествуваат повеќе од 50.000 интернет корисници кои ги претставуваат погледите, потребите и однесувањето на 1 милијарда највлијателни корисници на интернет и социјални медиуми од целиот свет.
  Read more...

 20. McCann најуспешен на фестивалот “Golden Drum”

  13.10.2014. | Tags:
  McCann најуспешен на фестивалот “Golden Drum”

  На фестивалот “Golden Drum” агенциската мрежа McCann за централна и источна Европа, во чии рамки работат и агенциите во составот на I&F McCann Grupa, е прогласена за најдобар комуникациски систем во овој дел на Европа. За освојувањето на ова значајно признание придонесоа и агенциите McCann Белград и McCann Тирана кои работат во рамките на I&F McCann Grupa освојувајќи една златна (Golden Drum) и две сребрени награди (Silver Drum).
  Read more...

 21. Човек со сестран талент и најуспешен менаџер во рекламната индустрија во регионот.

  06.10.2014. | Tags:
  Човек со сестран талент и најуспешен менаџер во рекламната индустрија во регионот.

  Срѓан Шапер: Наградата за животно дело на “Здружението за маркетинг комуникации” на Србија ја сфатив како награда за добра игра во првото полувреме. Сега се игра второто полувреме, дали ќе има продолженија и пенали, ќе видиме. Сè додека човек самиот со себе игра натпревар - останува во играта.
  Read more...

 22. McCann Белград најуспешна агенција во регионот

  22.09.2014. | Tags:
  McCann Белград најуспешна агенција во регионот

  Агенцијата "McCann" Белград е прогласена за најдобра агенција во регионот на фестивалот на рекламни кампањи "BalCannes" кој се одржува во рамките на Викенд Медиа фестивалот во Ровињ."McCann" Белград е прогласена за агенција на годината врз основа на изборот на специјализираниот портал за огласување "Media Marketing" едногласно поддржан од страна на жирито на фестивалот "BalCannes"составено од претставници на специјализирани медиуми од Србија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина и Македонија.
  Read more...

 23. Анализа на Капитал

  16.05.2014. | Tags:
  Анализа на Капитал

  По неколкугодишен пад на огласувачкиот пазар, кој во периодот 2009-2012 буквално беше преполовен, првите неколку месеци од новата 2014 година даваат надеж дека годинава адвертајзинг пазарот конечно ќе живне. Светското фудбалско првенство е уште еден импулс плус компаниите годинава повеќе да го разврзат “кесето“ за рекламирање!
  Read more...

 24. Интервју со Владимир Димовски за Медиа Маркетинг

  01.04.2014. | Tags:
  Интервју со Владимир Димовски за Медиа Маркетинг

  Владимир Димовски: македонската рекламна сцена активно функционира нешто повеќе од две децении. Вистина е дека пазарот е сеуште мал, буџетите се мали, но ако го следиме развојниот тренд, најдобрите денови за македонскиот маркетинг се пред нас.
  Read more...

 25. Компанијата „McCann Grupa” го смени името во “I&F McCann Grupa”

  24.12.2013. | Tags:
  Компанијата „McCann Grupa” го смени името во “I&F McCann Grupa”

  “McCann Grupa”, еден од водечките комуникациски системи во Југоисточна Европа во иднина ќе работи под името “I&F McCann Grupa”. Со промената на името се истакнува континуитетот на агенцијата која е присутна на пазарот речиси две децении а денес успешно работи во целиот регион.
  Read more...

 26. Српската асоцијација на менаџери и додели на ‘‘I&F McCann Grupa‘‘ признание за најдобар регионален проект

  20.12.2013. | Tags: mccann, мекен, признание
  Српската асоцијација на менаџери и додели на ‘‘I&F McCann Grupa‘‘ признание за најдобар регионален проект

  Во катероријата Најдобар регионален проект, третата награда ја доби ‘‘I&F McCann Grupa‘‘ за постигнатиот успех во регионално работење и застапеност на осум пазари во Југоисточна Европа.
  Read more...

 27. Меккен Скопје добитник на наградата Златен Семплер

  29.11.2013. | Tags:
  Меккен Скопје добитник на наградата Златен Семплер

  Меккен Скопје е добитник на наградата Златен Семплер на 15-тиот Семпл фестивал на медиумски трендови кој се одржа во Порторож, Словенија. Нашиот проект ‘‘Бекутан Радосница‘‘ е одбран од страна на интернационалното жири за победник во категоријата најдобра кампања за социјални медиуми. Златниот Семплер е прва награда за кампања за социјални медиуми во Македонија.
  Read more...

 28. McCANN Skopje за Cevahir Holding

  11.11.2013. | Tags: cevahir,
  McCANN Skopje за Cevahir Holding

  Под мотото Life Unlimited, беше лансирана кампањата за Cevahir Sky City, резиденцијален комплекс и трговски центар во Скопје,Македонија.
  Read more...

 29. МЕККЕН МРЕЖАТА НАЈУСПЕШНА НА ГОЛДЕН ДРАМ ФЕСТИВАЛОТ

  14.10.2013. | Tags:
  МЕККЕН МРЕЖАТА НАЈУСПЕШНА НА ГОЛДЕН ДРАМ ФЕСТИВАЛОТ

  На фестивалот Голден Драм во Порторож, агенциската мрежа во централна и источна Европа Меккен, во која спаѓа и Меккен Скопје, е прогласена за најуспешен комуникациски систем во овој дел на Европа, освојувајќи две Гранд При, пет златни и 11 сребрени награди. Меккен Група (McCann Grupa) допринесе во освојувањето на ова значајно признание.
  Read more...

 30. Агенциите McCANN со најмногу кампањи на Balcannes

  01.10.2013. | Tags:
  Агенциите McCANN со најмногу кампањи на Balcannes

  На овогодинешната ревија на најдобри рекламни кампањи од нашиот регион “BalCannes” во Ровињ, агенциите кои работат во рамките на McCann Grupa, имаа најголем број одбрани кампањи во најдобрите 25 - дури 4.
  Read more...

 31. Интервју со Срѓан Шапер

  20.07.2013. | Tags:
  Интервју со Срѓан Шапер

  Маркетинг пазарот на поранешна Југославија – пазар со малку пари, малку домашни брендови и многу ентузијазам.
  Read more...